Skip to main content
test
Kesä 2023 lääkärisijaisuudet, perustason palvelut - Etelä-Savon hyvinvointialue

Kesäksi suunta Etelä-Savoon!

Etsimme kesälle 2023 lääkärin sijaisia Mikkeliin, Juvalle, Mäntyharjulle, Kangasniemelle, Kerimäelle, Pieksämäelle, Punkaharjulle, Ristiinaan ja Savonlinnaan. Tarjoamme sinulle monipuolisen terveyskeskuslääkärin työnkuvan ja hyvän, kokeneiden kollegojen tuen työn tekemiseen. Työ on pääasiassa vastaanottotyötä ajanvaraus- ja kiireellisellä vastaanotolla. Tämän lisäksi työhön kuuluu mielenkiintosi mukaan neuvolatyötä, kotisairaanhoitoa ja koululääkärin työtehtäviä. Lisäksi palkkaamme kandeja Pieksämäelle Vaalijalaan ja 4 vsk:n kandeja vuodeosastoille.

Aiempien vuosien sijaiset ja amanuenssit ovat kommentoineet työskentelyä toimipisteissämme seuraavasti:
- toimiva seniorituki eri toimipisteissä ja päivystyksessä
- omia toiveita töiden suhteen pystynyt esittämään hyvin
- konsultointi erikoissairaanhoidon kanssa sujunut hyvin
- päivystyksessä oppinut ratkaisuntekokykyä
- mukava työporukka

Kerrothan hakemuksessasi millä paikkakunnalla haluat työskennellä ensisijaisesti. Voit jättää myös toissijaisen toiveen. Lisää myös ajankohta, jolloin haluaisit työskennellä.

Kelpoisuusvaatimus:
Lääketieteen opiskelija voi tilapäisesti toimia lääkärin tehtävissä suoritettuaan hyväksytysti:
Neljän vuoden opinnot - sijaisuus lähikuntoutusosastot ja yleislääketieteen akuuttiosasto
Viiden vuoden opinnot- sijaisuus perusterveydenhuollon vastaanotot ja kotisairaanhoito
Vaalijalassa hakijan eduksi katsotaan suoritetut psykiatrian, neurologian ja lastentautien opintokokonaisuudet.

Käsittelemme hakemuksia ja teemme valintoja jo hakuaikana.

Hakemukset toimitetaan ensisijaisesti sähköisellä lomakkeella työpaikkailmoituksen alareunassa olevasta hae työpaikkaa - linkistä tai te-palvelut.fi sivustolla näkyvän linkin kautta. Hakemukseen tulee liittää pdf-tiedostona haettavaan tehtävään kelpoisuuden osoittava tutkintotodistus. Tehtävässä edellytetään tartuntatautilain 48 §:n edellyttämää rokotussuojaa. Palvelussuhteessa noudatetaan koeaikaa.

Lisätietoja

https://etela-savo.fi/

Tutustu työnantajaan

Yhteystietomme

Ylilääkäri Eeva Björkstedt, puh. 040 742 3981, eeva.bjorkstedt@essote.fi (Juva, Kangasniemi)
Johtava ylilääkäri Harri Makkonen, puh. 040 359 8131, harri.makkonen@pieksamaki.fi (Pieksämäki)
Johtava lääkäri Juhani Keinonen, puh. 050 389 9443, juhani.keinonen@vaalijala.fi tai vs. kuntoutuslääkäri Hannes Holma, puh.040 4816080, hannes.holma@vaalijala.fi (Vaalijala)
Ylilääkäri Esa Ruuskanen, puh. 044 417 2724, esa.ruuskanen@sosteri.fi (Kerimäki, Punkaharju, Savonlinna)
Ylilääkäri, palvelupäällikkö Anna-Sofia Simula, puh. 040 129 4676, anna-sofia.simula@essote.fi (Mikkeli, Ristiina, Mäntyharju)
Rekrytointikoordinaattori: Marianne Svahn, puh. 040 359 7244 marianne.svahn@essote.fi
Käytämme sähköistä viestintää rekrytointiprosessin eri vaiheissa. Hakemuksen tekniseen täyttämiseen liittyvissä kysymyksissä ohjeita voit kysyä ohjelman pääkäyttäjältä: Juuli Pulkkinen, puh. 040 359 8683.
Työpaikkahakemuksen Työkokemus-kohtaan merkitään tällä hetkellä voimassa olevan työsuhteen päättymispäiväksi hakuajan päättymispäivä.

Lisätietoja

Etelä-Savon hyvinvointialue

Etelä-Savon hyvinvointialue vastaa eteläsavolaisten sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelujen järjestämisestä vuoden 2023 alusta. Hyvinvointialueen palvelukseen tulee n. 7800 sote- ja pelastustoimen ammattilaista ja alueen talous on n. 770 milj.euroa.


Osoite: Porrassalmenkatu 35-37, 50100 Mikkeli

Sinulle suositellut työpaikat