Hakuaika päättyy 5.6.2026 klo 12:00
Luokanopettajaksi Hattulaan?
Hattulan kunnassa on haettavana määräaikainen luokanopettajan virka Juteinin koulun 5-6 luokan oppimisympäristössä ajalle 1.8.2026 - 31.7.2027.
Koulumme toimintakulttuuri perustuu oppilaiden yksilölliseen kohtaamiseen, vahvaan pedagogiseen struktuuriin ja yhteisopettajuuteen.
Edellytämme hakijalta hyviä yhteistyötaitoja sekä mielenkiintoa yhteisopettajuuteen ja tiimityöhön. Tiimi jakaa yhteisen kasvatus- ja opetusvastuun viiden opettajan kesken. Luokanopettajalle katsotaan eduksi kokemus liikunnan ja käsityön (kovat materiaalit) opettamisesta.
Määräaikaisuuden perusteena on kouluverkkoselvitys, vähenevä oppilasmäärä. Viran kelpoisuusehdot määräytyvät opetustoimen kelpoisuusvaatimuksista annetun asetuksen (986/98) mukaisesti.
Virkaan valitun tulee toimittaa nähtäväksi itseään koskeva lasten kanssa työskentelevien rikostaustan selvittämisestä annetun lain (504/2002) tarkoittama rikosrekisteriote. Tehtävässä noudatetaan kuuden kuukauden koeaikaa. Tehtävän palkkaus on OVTES:n mukainen.
Juteinin koulun rehtori Samu Rinne, samu.rinne@hattula.fi tai 050 323 7792.
Juteinin koulu
Hattulan kunta toimii työnantajana noin 350 henkilölle, joista vakituisia on noin 250. Kunnan toiminta perustuu pyrkimykselle luoda helppo ja toimiva arki jokaiselle kuntalaiselle. Tavoitteenamme on tuottaa laadukkaita palveluita kuntalaistemme hyväksi. Kuntasektori tarjoaa töitä monipuolisesti erilaisiin tehtäviin niin hallinnon, elinvoiman kuin sivistyksen ja hyvinvoinnin toimialoilla. Henkilöstö on tärkein voimavaramme. Siksi haluamme, että meillä työskentelee hyvinvoivia ja osaavia henkilöitä, jotka viihtyvät työssään. Pyrimme luomaan ilmapiirin, joka kannustaa ja tukee jokaista. Palkitsemme hyvästä työstä, tuemme kouluttautumista ja tarjoamme työntekijöillemme monipuolisia työsuhde-etuja.
Opinkuja 2
Hattula 13720
Juteinin koulu
Juteinin koulu