Skip to main content
Meny
  • Jobb
  • Utsjokisuun koulun ja Saamelaislukion rehtorin virka 1.8.2026 alkaen

    Hakuaika päättyy 30.4.2026 klo 15:00

    Utsjoki rekrytoi Hae työpaikkaaSuosikiksi

    Utsjokisuun koulun ja Saamelaislukion rehtorin virka 1.8.2026 alkaen. Utsjokisuun koulu on yhtenäinen peruskoulu (0-9 lk.), jossa on n. 40 oppilasta ja lukiossa on n. 15 opiskelijaa. Opetusta annetaan kahdella kielellä, saameksi ja suomeksi.

    Utsjokisuun koulun ja Saamelaislukion rehtorin virka 1.8.2026 alkaen

    Utsjoki on Suomen ja Euroopan unionin pohjoisin noin 1100 asukkaan kunta, joka on tunnettu upeasta luonnostaan ja elävästä saamelaiskulttuuristaan. Utsjokisuun koululla ja saamelaislukiolla on uudet viihtyisät toimitilat.

    Utsjokisuun koulu on yhtenäinen peruskoulu (0-9 lk.), jossa on n. 40 oppilasta ja lukiossa on n. 15 opiskelijaa. Opetusta annetaan kahdella kielellä, saameksi ja suomeksi.

    Opetuksessa on panostettu mahdollisuuteen kasvaa kaksikieliseksi aikuiseksi. Opetussuunnitelmissa on valtakunnallisten tavoitteiden lisäksi painotettu Suomen ainoan saamelaisenemmistöisen kunnan kulttuuritaustaa ja luontoa. Lisäksi pyritään huomioimaan kunnan asema rajakuntana Norjan kanssa.

    Viran menestyksellinen hoitaminen edellyttää hyviä yhteistyö- ja vuorovaikutustaitoja, opetustoimen ja -hallinnon tuntemusta, vahvaa pedagogista osaamista ja innostusta, kiinnostusta työyhteisön ja koulun kehittämiseen sekä monikielisen ja -kulttuurisen työ- ja oppimisympäristön tuntemusta.
    Rehtorilta edellytetään opetustoimen henkilöstön kelpoisuusvaatimuksista annetun asetuksen (986/1998) mukaista rehtorin kelpoisuutta. Koulun opetuskielet ovat pohjoissaame ja suomi, ja virassa on hallittava hyvin molemmat opetuskielet. Palkkaus ja opetusvelvollisuus OVTES:in mukaisesti.

    Utsjoen kunta maksaa saamen kielen taidosta kielilisää työntekijöilleen: suullisesta taidosta 125 €/kk ja kirjallisesta ja suullisesta taidosta 150 €/kk.
    Virkaan sovelletaan kuuden kuukauden koeaikaa.
    Virkaan valitun tulee esittää hyväksyttävä lääkärintodistus ennen valinnan vahvistamista. Virkasuhteeseen otettavan tulee toimittaa itseään koskeva, lasten kanssa työskentelevien rikostaustan selvittämisestä annetun lain (504/2002) tarkoittama rikosrekisteriote.

    Hakemukset liitteineen pyydetään lähettämään 30.4.2026 klo 15.00 mennessä https://www.kuntarekry.fi kautta.

    Lisätietoja tehtävästä antaa hyvinvointijohtaja Pirjo Seurujärvi, puh 040 139 5420.

    Ohcejohnjálmmi skuvlla ja Sámelogahaga rektora virgi 1.8.2026

    Ohcejohka lea Suoma ja Eurohpá uniovnna davimus, sullii 1100 ássi gielda, mii beaggá ebmos luonddus ja ealli sámekultuvrras. Gieldda golmma giliguovddážis leat ođđa máŋggadoaimmadálut. Daid oktavuođas leat skuvllat, ja Ohcejogas lea máŋggadoaimmadálus maiddái sámelogahat.

    Ohcejohnjálmmi skuvla lea oktilaš vuođđoskuvla (0-9 lk.), mas leat sullii 40 oahppi ja logahagas sullii 15 studeantta. Oahpahus addojuvvo guovtti gillii, davvisámegillii ja suomagillii.

    Oahpahusas deattuhuvvo vejolašvuohta bajásšaddat guovttegielat ollesolmmožin. Oahppoplánain deattuhuvvo riikkaviidosaš joksanmeriid lassin kulturduogáš ja luondu Suoma áidna gielddas, mas sápmelaččat leat eanetlohkun. Lassin figgat váldit vuhtii gieldda Norgga rádjegieldan.

    Barggu ceavzilis dikšun eaktuda buriid ovttasbargo- ja gulahallandáidduid, oahpahusdoaimma ja -hálddahusa nana dovdama, nana pedagogalaš máhtu ja movtta, beroštumi ovddidit bargoservoša ja skuvlla ja máŋggagielat ja -kultuvrralaš bargo- ja oahppanbirrasa dovdama.
    Rektora gelbbolašvuođaeavttuid mearrida ásahus (986/1998) oahpahusdoaimma bargiid gelbbolašvuođagáibádusain. Rektoris gáibiduvvo oahpahusdoaimma bargiid gelbbolašvuođagáibádusain addon láhkaásahusas (986/1998) oaivvilduvvon rektora gelbbolašvuohta. Skuvlla oahpahusgielat leat davvisámegiella ja suomagiella, ja virggis galgá hálddašit bures guktuid gielaid.
    Bálká ja oahpahusgeatnegasvuohta OVTES mielde.

    Ohcejoga gielda máksá bargiidasas sámegiela máhtus giellalasi: njálmmálaš máhtus 125 €/mb ja čálalaš máhtus 150 €/mb.
    Virgái heivehuvvo guđa mánu geahččalanáigi.

    Virgái válljejuvvon olmmoš galgá čájehit dohkkehuvvon doaktárduođaštusa, ovdal go su válljen nannejuvvo. Virgegaskavuhtii válljejuvvon olmmoš galgá doaimmahit alcces guoski rihkusregisttarváldosa, mii čuovvu mánáiguin bargi rihkusduogáža čielggadeamis addon lága (504/2002).

    Bivdit sáddet ohcamušaid oktan čuvvosiiguin maŋimustá 30.4.2026 dii. 15.00 https://www.kuntarekry.fi bokte.

    Lassedieđuid barggu birra addá buresveadjinhoavda Pirjo Seurujärvi, tel 040 139 5420.

    https://www.youtube.com/watch?v=23HF-torxKs&t=7s

    Hyvinvointijohtaja Pirjo Seurujärvi, puh 040 139 5420

    Utsjoen kunta, Sivistystoimi

    Utsjoki (pohjoissaameksi Ohcejohka) on Suomen pohjoisin ja ainoa saamelaisenemmistöinen kunta. Asukkaita kunnassa on 1100. Utsjoen naapurikunnat ovat Inari sekä Norjan puolella Karasjoki, Tana ja Nesseby, joiden kanssa tehdään yhteistyötä palveluiden järjestämisessä. Alueen ainutlaatuinen luonto ja värikkäät tapahtumat antavat aikaa ja tilaa rentoutumiselle muun muassa monipuolisten luontoharrastusten parissa.

    Utsjoentie 44, Utsjoki

    Utsjoki 99980

  • Rökfri arbetsplats
  • Rökfri arbetsplats
  • Tutustu työnantajaan
    • Etätyö: Ei etätyömahdollisuutta
    Utsjoen kunta, Sivistystoimi
    Utsjoen kunta
    7040722.4.2026 klo 09:36 - 30.4.2026 klo 15:00VakinainenVirkasuhde1.8.2026Ei etätyömahdollisuuttaOVTES mukainen
    Hae työpaikkaaSuosikiksi
    Työpaikan tiedot Utsjoen kunta, Sivistystoimi
    Utsjoen kunta
    7040722.4.2026 klo 09:36 - 30.4.2026 klo 15:00VakinainenVirkasuhde1.8.2026Ei etätyömahdollisuuttaOVTES mukainen