Työharjoittelut ja opinnäytetyöt  Ekamissa

Etelä-Kymenlaakson ammattiopisto tarjoaa Sinulle mahdollisuutta hankkia työkokemusta työharjoittelussa. Tehtävät ovat monipuolisia ja kiinnostavia sekä antavat Sinulle tärkeää työkokemusta tulevaa työelämää varten.

Ekamissa työskentelee nuorten ja aikuisten opettajien, kouluttajien ja opetusta avustavan henkilöstön lisäksi ruokapalvelujen, toimitilapalvelujen, tietohallintopalvelujen, hallinto- ja talouspalvelujen (mm. talousasiat, henkilöstöasiat, viestintä ja markkinointi) ammattilaisia. Näihin aloihin liittyen voimme tarjota harjoittelu- ja työssäoppimispaikkoja niin ammatillisten oppilaitosten kuin myös ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen opiskelijoille. Mikäli tarkoituksenasi on tehdä opinnäytetyö ja Sinulla on aihe valmiina, voit tarjota sitä meille.

Hakemuksesi on voimassa hakijapankissa puoli vuotta sen jättöpäivämäärästä.

Sinulla ei välttämättä tarvitse olla aiempaa työkokemusta. Kerro hakemuksessasi tarkasti, mitä olet opiskellut ja missä vaiheessa opintosi ovat. Kerro myös minkälaisesta työstä olet kiinnostunut.

Mikäli olet kiinnostunut tekemään opinnäytetyösi Ekamissa, kerro mahdollisimman tarkasti hakemuksesi Lisätiedot-kohdassa ideasi ja ajatuksesi siitä, mitä opinnäytetyösi tulisi käsittelemään. Harjoittelu kestää sopimuksen mukaan.

Lisätietoja

http://www.ekami.fi

Tutustu työnantajaan

Lisätietoja työtehtävistä ja työskentelystä Ekamissa antavat:
Ammatillinen koulutus:
- Tekniikan ja liikenteen alat: apulaisrehtori Kimmo Kallioniemi, kimmo.kallioniemi @ ekami.fi
- Hyvinvointi- ja palvelualat: apulaisrehtori Ulla Jaskari, ulla.jaskari @ ekami.fi
- Työelämäpalvelut ja kehittäminen: apulaisrehtori Annu Jokela-Ylipiha, annu.jokela-ylipiha @ ekami.fi
Rannikkopajat
- Työpajatoiminta: työpajajohtaja Virpi Jonsson, virpi.jonsson @ ekami.fi
Sisäiset palvelut:
- Talous- ja hallintopalvelut: talous- ja hallintojohtaja Tuija Korpela, tuija.korpela @ ekami.fi
- HR-palvelut: henkilöstöjohtaja Jyyni Postila-Sutinen, jyyni.postila-sutinen @ ekami.fi
- Tietohallintopalvelut: tietohallintopäällikkö John Fagerholm, john.fagerholm @ ekami.fi
- Toimitilapalvelut: toimitila- ja hankintapäällikkö Harri Laine, harri.laine @ ekami.fi
- Ruokapalvelut: ruokapalvelupäällikkö Sari Roininen, sari.roininen @ ekami.fi

Etelä-Kymenlaakson ammattiopisto
Osoite: Kotka

Etelä-Kymenlaakson ammattiopisto (Ekami) on Kotkan - Haminan seudun koulutuskuntayhtymän omistama monialainen toisen asteen ammatillinen oppilaitos, jonka budjetti vuonna 2017 on noin 30 miljoonaa euroa. Ekamissa opiskelee vuosittain n. 7000 opiskelijaa ammatillisessa koulutuksessa ja oppisopimuskoulutuksessa. Rannikkopajat järjestää nuorten ja aikuisten työpajatoimintaa sekä etsivää nuorisotyötä n. 900 asiakkaalle vuodessa. Kotka-Haminan seudun koulutuskuntayhtymän muodostamaan konserniin kuuluvat henkilöstön kehittämis- ja koulutuspalveluja tarjoava Etelä-Kymenlaakson aikuiskoulutus Oy (Ekami Consulting) sekä teknologiateollisuuden oppimisympäristöjen kehittämistä toteuttava Primus High Tech Oy. Ekamilla on neljä kampusta: Koteko, Katariina, Malminki ja Hamina; henkilöstöä koulutuskuntayhtymässä on noin 350. Ekami toimii Savuton työpaikka -periaatteen mukaisesti.